ALL CHEVYS, ALL-THE-TIME AT ROCKINGHAM’S SUPER CHEVY SHOW

October 4, 2013 by  
Filed under Events, Feature Story, Latest News

Comments Off

ROCKINGHAM, N.C. – Some of the world’s most exotic Chevrolets including vintage Corvairs and Impalas, tricked-out S-10 pick-ups and erratic Pro Modified Camaros and Corvettes converge on Rockingham Dragway Oct. 18-20 for the largest celebration of all things bow-tie, the annual Super Chevy Show, presented by Chevrolet Performance.

The world’s largest Chevy-specific event will include the Racing Junk.com swap meet, vendor midway, two full days of the FOAT (Fastest Of All Time) car and truck show, bracket racing in three different categories, exhibition runs by Tom Richey and the world’s fastest Chevy Astro van and a full complement of Extreme Pro Modifieds battling for bragging rights in the Beal Racing Engines Pro Mod Shootout.

“The Super Chevy Show has always been one of my favorites because you never quite know what to expect,” Earwood said.  “People love their Chevys but sometimes it’s hard to understand why they do what the do to them.  But it doesn’t make any difference; it’s always a good time.”

Tommy BrumleyThe Rock version of the popular international series will feature the Extreme Outlaw Pro Modifieds including the early model Camaros of Danny “the Sheriff” Perry from Sims, N.C., Dewayne “Hogfarmer” Silance of Jacksonville, N.C., and veteran Chris Rini of Carmel N.Y.

Perry, the 2012 EOPM Series champion and the current points leader, is hoping to become the “new Sheriff” at the Rock following the retirement of last year’s winner, veteran Ed Hoover of Gilbert, S.C.

Among the others expected to vie for the Pro Mod title are Greg Godwin of Walterboro, S.C., in his 1963 Corvette and Doug Winters of Kernersville, N.C., in his always popular 1957 Chevy Bel Air.

In addition to the Pro Mod action, former Rockingham Dragway track champion and IHRA national series winner Chip Johnson of Fayetteville, N.C., will try to repeat as the Top Eliminator champion in the bracket racing portion of the event at the controls of his venerable 1968 Camaro.

Top Eliminator, Footbrake and Jr. Dragster champions will be crowned on both Saturday and Sunday with a winner also crowned Sunday in a special DOT Street Tire event.  Sunday’s DriveDuracell.com Top Eliminator race will pay a $3,000 top prize.

New this year in the car show competition will be Top 10 awards in a special daily driver class for “working cars and trucks.” Super Chevy Pro Mod Andy Beal

Spectator admission is $20 per day or $35 for a weekend pass that also includes Friday’s test-and-tune session.  Children 6-12 are $5 daily; under 6 free with a ticketed adult.  As always, spectator parking is free in Rockingham’s main lot.

Gates open Saturday at 9 a.m. with car show judging for the Editor’s Choice Awards at 10:30 a.m., Extreme Outlaw Pro Mod qualifying at 12 noon, 2 p.m. and 5 p.m., ET eliminations at 1 p.m. and Car Show Awards presentations at 4 p.m. Sunday’s program starts with first round eliminations in the bracket classes at 10 a.m. followed by “last chance” Pro Mod qualifying at 11 a.m. and first round of the Beal Racing Engines Pro Mod Shootout at 12:30 p.m.

-www.rockinghamdragway.com-

Royal Purple Raceway – Super Chevy Show Results

September 30, 2013 by  
Filed under Events, Feature Story, Latest News

Comments Off

ROYAL PURPLE RACEWAY – SUPER CHEVY SHOW RESULTS

 

EDITORS TOP 10 CAR SHOW

Daniel Marks, 1971 Monte Carlo

Danny Licatino, 1965 Impala

Vincent Pilney 1973 Camaro

Wayne Williams, 1968 Camaro

Kevin McElroy, 1966 El Camino

Randy Blackwell, 1961 Corvette

Anna Kidder, 1975 Nova

Kevin Bellard, 1969 Chevelle

Kenny Frederic, 1957 C10

Joseph Mouton, 1955 Bel Air

 

EDITORS TOP 10 RACE CARS

Billy Talbot, 1969 Camaro

Jim Parchman, 1965 Chevelle

Mike Shishkoff, 1967 Camaro

Dewayne League, 1985 S10

James Fruge, 1981 Camaro

Gene Fontenot, 1976 Luv

Brad Bloomer, 1969 Nova

Earl Thrift, 1955 Bel Air

Tom Hard, 1969 Camaro

Mitchell Lawrence, 1955 Bel Air

 

SATURDAY RACE RESULTS RT DI ET  MPH
DRIVE DURACELL.COM BRACKET 1
WINNER: Brian Holloway 0.07 10.79 10.958 116.78
RUNNER UP: Mitchell Lawrence 0.019 9.63 12.9 63.26
BRACKET 2
WINNER: Brian Gallagher 0.095 9.77 9.725 137.16
RUNNER UP: Terry Frederich -0.063 12.43 12.737 106.65
DOT
WINNER: Matthew Legg 0.130 12.37 12.351 122.6
RUNNER UP: Laurie Vontur -0.007 10.49 10.538 127.5
SPORTSMAN JR. DRAGSTER
WINNER: Blaine Hightower 0.07 8.95 8.988 74.61
RUNNER UP: Dalton Lummus -0.003 8.93 8.947 72.83
ADVANCED JR. DRAGSTER
WINNER: Brianna Maittland 0.036 7.95 9.942 81.33
RUNNER UP: Cory Tankersley 0.03 7.97 7.949 82.89
OUTLAW FUEL ALTERED
WINNER: Howard Farris 0.172 3.721 191.73
RUNNER UP: Mary Reep NO INFO

 

 

JUDGED CAR SHOW RESULTS

 

BIG CAR 1958-89

STOCK

WINNER: Joe Ybarra, 1958 Impala

OUTSTANDING: Dennis Kuyrkendall, 1961 Impala

 

STREET

WINNER: Danny Lucatino, 1965 Impala

 

MODIFIED

WINNER: Chuck Gibson, 1965 Impala

 

 

BIG CAR 1990 & NEWER

MODIFIED

WINNER: Sal Escamilla IV, 1996 Impala

 

 

CHEVELLE 1964-67

STOCK

WINNER: Keith Palmer, 1996 Chevelle

 

STREET

WINNER: Ron Elliott, 1967 Chevelle

OUTSTANDING: Fred Martinez, 1964 Chevelle SS

 

 

CHEVELLE 1968 & NEWER

STREET

WINNER: Kevin Lesure, 1969 Chevelle

OUTSTANDING: Rudy Ortiz, 1969 Chevelle

 

 

EL CAMINO

STOCK

WINNER: Scott Mathews, 1997 El Camino

 

STREET

WINNER: Greg Walley, 1968 El Camino

OUTSTANDING: Andrew Thamm, 1980 El Camino

 

MODIFIED

WINNER: Robert Davis, 1986 El Camino

OUTSTANDING: Kevin McElroy, 1966 El Camino

 

 

CONVERSION

WINNER: Jim Tegge, 1923 Ford T-Bucket

OUTSTANDING: Kenneth Gibbs, 1931 Ford Coupe

 

 

OPEN

WINNER: Jim Watkins, 1963 Corvair

 

 

MONTE CARLO

STOCK

WINNER: Valentin Coronado, 1987 Monte Carlo SS

OUTSTANDING: Matt Shloemer, 1987 Monte Carlo

 

MODIFIED

WINNER: Daniel Marks, 1971 Monte Carlo

 

 

55 – 56 – 57

STOCK

WINNER: Wyatt Striplins, 1957 Bel Air Convertible

 

STREET

WINNER: Wayne Hicks, 1955 Bel Air

OUTSTANDING: Jim Marken, 1957 210

 

MODIFIED

WINNER: Lewis & Loretta Trevino, 1955 Bel Air

OUTSTANDING: Wayne Purser, 1955 2 Door

 

 

NOVA

STOCK

WINNER: Anna Kidder, 1975 Nova

 

STREET

WINNER: Mike Kelley, 1965 Nova SS

 

 

RAT ROD

WINNER: Juan Valdez, 1969 C10

 

 

PRO STREET

WINNER: David McGinn, 1977 C10

OUTSTANDING: Hedrick Horton, 1955 2 Door

 

 

PRO ENGINEERED

WINNER: Jordin Dewald, 1937 Pickup

 

 

SSR

WINNER: Vincent Lewis, 2006 SSR

 

 

EARLY CHEVY

WINNER: Michael Riley, 1933 Sedan

OUTSTANDING: Brian Buchanan, 1930 Landau

 

 

TRUCK 1949-72

STOCK

WINNER: Bob Flandues, 1972 Pickup

OUTSTANDING: Sam Henry, 1971 C30 Pickup

 

STREET

WINNER: Michael Becker, 1955 3100 Pickup

OUTSTANDING: Ellard Lambert, 1967 C10

 

MODIFIED

WINNER: Wayne Terry, 1967 C10

OUTSTANDING: Curt McIntyre, 1972 C10

 

 

TRUCK 88 & NEWER

STOCK

WINNER: Cynthia Diaz, 1992 3500

 

MODIFIED

WINNER: Ray Jimenez, 1992 Pickup

 

 

TRUCK 1973-87

STOCK

WINNER: Bruce Roventini, 1986 ¾ Ton Pickup

OUTSTANDING: FJ Fulkerson, 1975 Pickup

 

MODIFIED

WINNER: Joey Dupree, 1977 Scottsdale

 

 

TRUCK 1949-72 2WD

STREET

WINNER: Al & Renee Cravens, 1953 5 Window Pickup

 

MODIFIED

WINNER: Warren Thamm, 1972 C10

 

 

TRUCK MINI 2WD

WINNER: Cort Fyvie, 1991 S10

 

 

CAMARO 1967-69

STOCK

WINNER: Wayne Williams, 1968 Z28

 

STREET

WINNER: John Jackson, 1969 Camaro

OUTSTANDING: Wayne Bragg, 1968 Camaro

 

MODIFIED

WINNER: Tom Klockenbunk, 1968 Camaro

 

 

CAMARO 1970-81

STOCK

WINNER: Allison Jackson, 1979 Camaro

 

STREET

WINNER: Daniel Gomez, 1972 Camaro Z28

OUTSTANDING: Curtis Chandler, 1970 Camaro

 

MODIFIED

WINNER: Patrick Grisby, 1972 Camaro

OUTSTANDING: Vincent Pilney, 1973 Camaro Z28

 

 

CAMARO 1982-92

STOCK

WINNER: Leonard Cadena, 1986 Camaro

 

 

CAMARO 2005 & NEWER

STOCK

WINNER: Roy Whittaker, 2012 Camaro ZL1

OUTSTANDING: Christine Cappel, 2001 Camaro RS

 

STREET

WINNER: Charles Epplen, 2010 Camaro SS

OUTSTANDING: Steven Staycoff, 2012 Camaro ZL1

 

MODIFIED

WINNER: Kevin McCourt, 2010 Camaro SS/RS

 

 

CORVETTE 1953-67

STOCK

WINNER: Clayton Catchings, 1962 Corvette Roadster

 

STREET

WINNER: Randy Blackwell, 1961 Corvette

OUTSTANDING: John Bradley, 1966 Corvette Convertible

 

 

CORVETTE 1968-82

STOCK

WINNER: Kenneth Burke, 1981 Corvette

OUTSTANDING: Jeff Kitterman, 1974 Corvette

 

STREET

WINNER: Ronald Rutledge, 1976 Corvette

 

 

CORVETTE 2005 & NEWER

STOCK

WINNER: John Taylor, 2008 Z06

OUTSTANDING: Art Jeske, 2009 Z06

 

STREET

WINNER: Rickey Hamilton, 2011 Grandsport

OUTSTANDING: Lou Ann Pond, 2007 Corvette

 

MODIFIED

WINNER: John Armas, 2011 Corvette

 

 

TOP AWARDS

 

BEST BIG CAR – Dennis Kuyrkendall, 1961 Impala

BEST CAMARO – Charles Eppler, 2010 Camaro

BEST CHEVELLE – Kevin Lasure, 1969 Chevelle

BEST CORVETTE – Rickey Hamilton, 2011 Grandsport

BEST 55 – 56 – 57 – Wyatt Stripling, 1957 Bel Air Convertible

BEST EARLY CHEVY – Michael Riley, 1933 Sedan

BEST CONVERSION – Kenneth Gibbs, 1931 Ford Coupe

BEST EL CAMINO – Robert Davis, 1986 El Camino

BEST NOVA – Mike Kelly, 1965 Nova SS

BEST MONTE CARLO – Valentin Coronado, 1987 Monte Carlo SS

BEST OPEN – Jim Watkins, 1963 Corvair

BEST TRUCK – Wayne Terry, 1967 C10

BEST RAT ROD – Juan Valdez, 1969 C10

BEST PRO STREET – Darnell Neal, 1969 Camaro

 

GOLD CLASS

Joseph Mouton, 1955 Bel Air

Kenny Frederic, 1957 210

 

BEST PAINT – Joseph Mouton, 1955 Bel Air

BEST DETAIL – Kenny Frederic, 1957 C10

BEST ENGINE – Kenny Frederic, 1957 C10

 

AWARD OF EXCELLENCE – Wayne Terry, 1969 C10

 

BEST OF SHOW – Kenny Frederic, 1957 C10

Super Chevy Show at Castrol Raceway Results

September 23, 2013 by  
Filed under Events, Feature Story, Latest News

Comments Off

RACE RESULTS

DRIVEDURACELL.COM BRACKET 1
WINNER: Les Splett, Edmonton AB
RUNNER UP: Kendall Freed, Minburn County AB

AEROMOTIVE ELIMINATOR: Darrel Toews, Calgary AB

LAT RACING OIL WINNER: Les Splett, Edmonton AB

BRACKET 2
WINNER: Shaun Schnurer, Hanna AB
RUNNER UP: Jan Pokorski, Edmonton AB

STREET
WINNER: Brian Chayka, Hinton AB
RUNNER UP: Chris George, Ft. McMurray AB

CAMAROGUYS.COM GEN 5 CHALLENGE
WINNER: Rob Reeves, Edmonton AB
RUNNER UP: Shawn LeBlanc, Pefferlaw ON

TOP SPORTSMAN
WINNER: Dean Hartley, Red Deer AB
RUNNER UP: Ron Stennes, Sherwood Park AB

CAR SHOW RESULTS

EDITORS TOP 5 CAR SHOW
Mark Stallard, Edmonton AB, 1974 Z28
Alex Weslosky, Edmonton AB, 1956 210 Sedan
Stephen Hopkins, Calgary AB, 1970 Chevelle SS 396
Dean Watts, Red Deer AB, 1970 Nova SS 396
Ralph & Brenda Christian, Leduc County AB, 1961 Corvette

EDITORS TOP 5 RACE CAR
Tyler Gritten, Sherwood Park AB, 1962 Nova Ragtop
Mark Kaplan, Grand Prairie AB, 1971 Z28
Dustin Kalynchuk, Edmonton AB, 1991 S-10
Calvin Hiller, Stettler AB, 1963 Nova
Wayne Smith, Berwyn AB, 1963 Nova

JUDGED CLASSES

CAMARO: 1967-69
STOCK Outstanding: Dan Brennan, Edmonton AB, 1968
STOCK Winner: Spencer Lukey, Stony Plain AB, 1969

STREET Outstanding: Rick Yarenko, St. Albert AB, 1968
STREET Winner: Rick & Wendy Schmaltz, Calgary AB, 1968

MODIFIED Outstanding: Barry Zelisko, Sherwood Park AB, 1967
MODIFIED Winner: Pat McNally, St. Albert AB, 1967

CAMARO: 1970-81
STREET Outstanding: Cody Miles, Camrose AB, 1981
STREET Winner: Ken Mah, Bittran Lake AB, 1975

MODIFIED Winner: Mark Stallard, Edmonton AB, 1974

CAMARO: 1982-92
MODIFIED Winner: Steve Payne, Edmonton AB, 1989

CAMARO: 1993-2002
MODIFIED Winner: Derek Cripps, Edmonton AB, 2000

CAMARO: 2010 AND NEWER
STOCK Outstanding: Kimberly Reeves, Edmonton AB, 2012
STOCK Winner: Tony Maltais, Edmonton AB, 2013

STREET Winner: Lance MacElheren, Spruce Grove AB, 2012

PRO STREET
MODIFIED Outstanding: Dylan Rowland, Edmonton AB, 1957 Chevy
MODIFIED Winner: Harv Friesey, Sherwood Park AB, 1966 Nova

PRO ENGINEERED
MODIFIED Winner: Neil Tomyn, Airdrie AB, 1970 Nova

TRUCK: 1949-1972
STREET Outstanding: Enio Zanello, Edmonton AB, 1972 Pickup
STREET Winner: Neil Tomyn, Airdrie AB, 1968 Pickup

MODIFIED: Outstanding: Darcy Rey, Edmonton AB, 1955 Pickup
MODIFIED Winner: Joe Seip, Airdrie AB, 1967 Pickup

TRUCK: 1973-87
STREET Winner: Ray Dickson, Whitecourt AB, 1986 Pickup

MODIFIED Winner: Zach Biddlecombe, Leduc County AB, 1982 Pickup

TRUCK: 1988-NEWER
STOCK Winner: Steve Payne, Edmonton AB, 1993 SS Pickup

TRUCK: SSR
STOCK Winner: Pat Mullins, Canuck AB, 2004

STREET Winner: Peter Seibel, Edmonton AB, 2005

MODIFIED Outstanding: John Koster, St. Albert AB, 2006
MODIFIED Winner: Gord Satermo, Fallis AB, 2004

SUV
STOCK Winner: Mark Stubington, Sherwood Park AB, 1973 Jimmy

STREET Winner: Kevin Sterling, Sherwood Prairie AB, 1972 Blazer

MODIFIED Outstanding: Brian Cherneske, Edmonton AB, 1957 Panel
MODIFIED Winner: Gary Turpin, Edmonton AB, 2009 HHR

NOVA: 1962-67
STREET Outstanding: Darren Dahlseide, Saskatoon SK
STREET Winner: Mike Saugregorio, Calgary AB

MODIFIED Outstanding: Rob McKay, Edmonton AB
MODIFIED Winner: Grant Reierson, Edmonton AB

NOVA: 1963 Only
MODIFIED Outstanding: Wayne Smith, Berwyn AB
MODIFIED Winner: Don Klukas, Calgary AB

NOVA: 1968 & Newer
STOCK Outstanding: Dean Watts, Red Deer AB, 1970
STOCK Winner: Jess Desrosiers, Lethbridge AB, 1969

EARLY CHEVY: 1900-35
MODIFIED Outstanding: Henry Lipka, Edmonton AB, 1935 Pickup
MODIFIED Winner: Al Beggs, Edmonton AB, 1934 3 Window Coupe

EARLY CHEVY: 1936-48
MODIFIED Outstanding: Abe & Janice Wieler, Loudminster AB, 1937 Pickup
MODIFIED Winner: Richard Sjolie, Hay Lakes AB, 1936 Delux

NOSTALGIA ROD
MODIFIED Winner: Guy Hanak, Camrose AB, 1939 Pickup

1955 CHEVROLET
STREET Winner: Joe Shennan, Stony Plain AB

MODIFIED Outstanding: Phil Heindez, Edmonton AB
MODIFIED Winner: Graeme Browne, Calgary AB

1956 CHEVROLET
MODIFIED Winner: Brian Acheson, Stony Plain AB

1957 CHEVROLET
MODIFIED Winner: Alexander Weslosky, Edmonton AB

BIG CAR: 1958-89
STREET Outstanding: Gil Guinden, Edmonton AB, 1966 Impala
STREET Winner: Brett Garden, Edmonton AB, 1964 Impala

MODIFIED Outstanding: Leonard Green, Wildwood AB, 1969 Impala
MODIFIED Winner: Kelly Bihun, Edmonton AB, 1970 Impala

CHEVELLE: 1964-67
STOCK Winner: Rick McEwan, Edmonton AB, 1964

STREET Outstanding: Randy Jethon, St. Albert AB, 1964
STREET Winner: Dan Julio, Sturgeon AB, 1967

MODIFIED Winner: Len Haggblad, Calgary AB, 1966

CHEVELLE: 1968 & Newer
STOCK Outstanding: Fe & Mike Hobbs, Edmonton AB, 1969
STOCK Winner: Alex Weslosky, Sherwood Park AB, 1970

STREET Outstanding: James Shier, Edmonton AB, 1968
STREET Winner: Andrew Chemello, Edmonton AB, 1968

MODIFIED Winner: Claude & Shannon Leduc, St. Albert AB, 1968

EL CAMINO
STOCK Winner: Nick McEwan, Edmonton AB, 1964

STREET Winner: Jen Walker, Edmonton AB, 1981

MODIFIED Outstanding: Bead Telford, Sherwood Park AB, 1972
MODIFIED Winner: Maggie Lipka, Edmonton AB, 1968

MONTE CARLO
MODIFIED Winner: Avenech Chand, Edmonton AB, 1986

CORVETTE: 1953-67
STOCK Outstanding: Ralph & Brenda Christian, Leduc County AB, 1961
STOCK Winner: Robert Biddlecombe, Leduc County AB, 1966

CORVETTE: 1968-96
STOCK Winner: Michelle Biddlecombe, Leduc County AB, 1981

MODIFIED Winner: Bruce Eastwood, Edmonton AB, 1978

OPEN: 1979-85
STREET Outstanding: Dallas Van Dresar, St. Albert AB, 1979 Monza
STREET Winner: BJ Rivard, Edmonton AB, 1979 Monza

OPEN: 2000-10
MODIFIED Outstanding: Jordan Charles, Grand Prairie AB, 2009 Cobalt
MODIFIED Winner: Shawn Lee, Stettler AB, 2008 Cobalt

CONVERSION: 1900-48
MODIFIED Outstanding: Dale Cripps, Edmonton AB, 1937 Ford
MODIFIED Winner: Rhonda Beggs, Edmonton AB, 1934 Ford Coupe

CONVERSION 1949 & Newer
MODIFIED Winner: Bob Klakt, Edmonton AB, 1986 Pontiac Grand Prix

TOP AWARDS

GOLD CLASS
CAMARO 1967-69 MODIFIED
Marlene & Larry Siebert, Abbotsford BC, 1969

CLUB PARTICIPATION AWARD
Beaumont Dream Cruisers

ISCA Award: Mark Stallard, Edmonton AB, 1974 Camaro

BEST IN CLASS
BIG CAR: Kelly Bihun, Edmonton AB, 1970 Implala
CAMARO: Pat McNally, St. Albert AB, 1967 Camaro
CHEVELLE: Alex Weslosky, Sherwood Park AB, 1970 Chevelle
CORVETTE: Robert Biddlecombe, Leduc County AB, 1966 Corvette
CONVERSION: Rhonda Beggs, Edmonton AB, 1934 Ford Coupe
OPEN: Shawn Lee, Stettler AB, 2008 Cobalt
EARLY CHEVY: Al Beggs, Edmonton AB, 1934 Chevy Coupe
EL CAMINO: Nick McEwan, Edmonton AB, 1964 El Camino
1955-1957 CHEVY: Graeme Browne, Calgary AB, 1955 Chevy
MONTE CARLO: Avenech Chand, Edmonton AB, 1986 Monte Carlo
NOVA: Grant Reierson, Edmonton AB, 1966 Nova
PRO STREET/ENGINEERED: Neil Tomyn, Airdrie AB, 1970 Nova
TRUCK: Neil Tomyn, Airdrie AB, 1968 Pickup

GOLD CAMARO: Marlene & Larry Siebert, Abbotsford BC, 1969 Camaro

AWARD OF EXCELLENCE: Joe Seip, Airdrie AB, 1967 Pickup

BEST OF SHOW: Marlene & Larry Siebert, Abbotsford BC, 1969 Camaro

Page 14 of 104« First...1213141516...203040...Last »